Dobojlije u dijaspori:   Sonja Ackar, Florida,USA

 

ATTTENTION!

DOBOJKANAREDNIK U AMERICKOJ VOJSCI

 

 

 

     Kada je imala 17 godina bila je vice-sampion Bosne i Hercegovine u streljastvu, pracena budnim okom Davora Bubala - najboljeg trenera na svijetu; kada je postala punoljetna, skakala je padobranom iznad tuzlanskog aerodroma u grupi Nenada Sitnicica; kada je mislila da nikada rata u njenoj zemlji nece biti postala je prvak Jugoslavije u trostavu sa malokalibarskom puskom, zajedno sa svojim drugaricama iz Streljacke druzine “4. juliDijanom Barukcic i Zoricom Banovic. Nakon ove dugacke recenice, rekao bi covjek mora biti da se iza nje krije neka opasna cura, sklonamuskimsportovima. Ama nije!  Ispod plave kosice krila se djevojcica lijepih zelenih ociju.

 

 

 


          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              -Nesto morate napisati o Sonji Ackar! – prijedlog je stigao iz Svedske uz kompliment:  Strasna je! Postala je americki je vojnik! 

              Kakva je to karma, prvo sto pomislih, pobjeci od rata i postati vojnik u zemlji koja stalno ratuje. Nekada se stvari desavaju same od sebe, nekada greskom, nekada niko ne zna zasto, kao u onom neobicnom filmu ”The butterfly effect”, u kojem se nekoliko puta namjerno mijenja tok radnje da se vidi sta bi bilo ako su okolnosti drugacije. Reziser sudbine namontirao je evo cudnu scenu: djevojka u uniformi, sa cinom narednika, predvodi pjesmu i marsira cetu americkih vojnika. Hvataj  korak - Fawwward March – left, left, left-right-left

                                              

                                        Then it's Hi! Hi! Hey!
                                        The Army is on its way,
                                        Count off the cadence loud and strong
                                        For where'er we go,
                                        You will always know,
                                      
 That the Army goes rolling along…

 

                     

 

                          

 

 

                Ritam je slican, tekst i slika posve drugaciji: kada se sa  logorovanja, umorna od vjezbe i pustosi Pesterske visoravni nasa ceta vracala u kasarnu, stariji vodnik Radovic bi komandovao pjesmu i strojev korak. Prasnjavi  gusteri” bi zalupali umornim cokulama, hvatajuci takt:

 

                                         U tunelu usred mraka

                                         Sija zvjezda petokraka

                                         Petokraka sa pet pera

                                         To je znacka proletera

 

                Kad smo mi izgubili svog Vrhovnog komandanta, Sonja je imala dvadeset godina. Stari je otisao a dosli su oni iz zatvora.  Taj smo film svi odgledali, a bolje da nismo! Sonji je dodijeljena uloga koju nije htjelauloga beskucnika i izbjeglice.

 

                - Mogao bi se roman napisati  kako se sudbina poigravala i sa mnom. Kada smo odvedeni iz Doboja “u razmjenu”, vozali su nas tri oktobarska dana 1992. duz hrvatske granice. Iz Bosne su nas tjerali, preko Save nisu htjeli da nas prime. Kad smo konacno stigli do Zagreba, nisam dobila status izbjeglice jer je “razmjena” obavljena bez prisustva predstavnika UN-a ili UNHCR-a. Postala sam ilegalac, bez papira i prava na rad. Srecom, od ranije sam bila na studiranju u Osijeku, gdje sam odslusala drugu i dala prvu godinu ekonomije, te imala studentsku vizu sa kojom sam otisla sezonski u Njemacku, da zaradim za nastavak skolovanja...

                 - Fakultet u Osijeku si, takodje, zavrsila pod neobicnim okolnostima?

                 - Pred kraj apsoloventske godine podnijela sam zahtjev za useljavanje u Ameriku. Neposredno pred diplomski saznala sam da je proces zavrsen i da ce mi se za desetak dana javiti kad odlazim. Mislila sam, dovoljno vremena da diplomiram. Diplomski sam trebala imati u ponedjeljak, a bio je petak kad su mi javili:“Odlazis u nedjelju!”

                 Sta sada - otici ili ostati? Bila sam dobar student, dobitnik stipendije za talentirane i nadarene studente (koju mi,usput, nikada nisu isplatili. Imala sam je na papiru, bez para u dzepu). Profesorica kod koje sam bila demonstrator, kada je cula sta mi se desava, pomogla je da nadjemo formular za prijavu diplomskog (skriptarnica u petak popodne ne radi), obisla je sve kabinete i pronasla slucajno zadesene profesore, clanove moje ispitne komisije i tako ja odbranim diplomski, samo usmeno, u  posljednjem satu radnog tjedna i postanem Dipl. Oecc.

 

 

                                                        

 

 

                  - Evo Sonje u Americi, u Indiani! Izlazi iz aviona sa jos jednim zemljakom- izbjeglicom i sa svojom cudnom sudbinom. Od prvog pozdrava, americka stvarnost nije ni nalik filmu.

                  - Zar vi niste muz i zena? - pita me jedna Ruskinja, moj sponsor, dodijeljena od americke vlade. Moj slucajni saputnik je aplicirao u Dubrovniku, ja u Zagrebu, on je iz Banja Luke, ja iz Doboja, ja sam zivjela u Osijeku, on u Medjugorju.

                  - Ne gospodjo. Mi se sada prvi put vidimo!

                  - Jako mi je zao. Ovo mora da je neka greska, nismo vas ocekivali: mi sponzoriramo familije, ne pojedince!

                  - Pa sta sad! Necete nas valjda vratiti nazad!?

                  - Jedva ostadosmo. Pocetak u obecanoj zemlji bio je veoma traumatiziran. Vrlo brzo sam odlucila da promijenim sredinu. Uz pomoc teta Milice, divne zene, preselim se na Floridu i pocnem zivjeti americki san o boljem zivotu - raditi sve i svasta, samo da se prezivi. Samostalno ucim jezik i radim nocne smjene u tvornici, njegujem najteze slucajeve pacijenata na samrti, cuvam babe koje niko nece, a preko dana radim kao trgovkinja i prevodilac za ruske i bosanske izbjeglice. Tako sest punih godina.

 

 

                            

                

         - Kada se desio Septembar 11. bila je to i za tebe prekretnica?

                   - Razmisljala sam ova drzava mi je povratila osnovna ljudska prava i mislila sam da je vrijeme da joj se oduzim. Iako o vojsci nisam imala mnogo informacija, niti mi je imao ko dati savjet, odem u regrutni centar i prijavim se u sluzbu. Namjera mi je bila dobiti nekakav administrativni posao, jer mi je fakultet priznat i u Americi. Rekose mi da mogu da budem samo avio-mehanicar.

                  Gdje mi je pamet bila? Odbijem to a prihvatim, u svom neznanju, zanimanje za  koje sam prvi put cula: cargo specialist. Zasto da ne, kad mi je regrutor objasnio poziv otprilike ovako: ”Kancelarijski posao. Nekome treba vojna oprema, recimo tri tenka za vjezbu, kontaktiraju tebe. Tvoj posao je pronaci jedinicu koja trenutno ne koristi tri tenka i organizovati njihov transport do nove lokacije u sve zemlje gdje vojska sluzi tako da ce ti dobro doci poznavanje drugih jezika osim engleskog.” Lijepo je zvucalo, ali samo zvucalo. Kada sam zavrsila  osnovnu obuku tzv. boot camp i otpocela sa specijalistickim dijelom, tek onda mi je postalo jasno sta je ustvari cargo specialist...

                                      

        Prvo sam naucila da vozim viljuskar, za pocetak onaj mali, pa malo veci, pa jos veci od 50 tona. Onda su na red dosle dizalice - gradjevinske, brodske pa velike masine za transport ogromnih kontejnera. Sjetila sam se: moj stric je nekada radio na gradjevinskoj dizalici. Imao je cetiri razreda osnovne skole i nije maknuo nikuda  dalje od Doboja. Ja prodjoh bijeli svijet da bih opet zavrsila na – dizalici. Sudbina se igra igrice i pokazuje kako nam je porodicni progres na raznim geografskim sirinama ravan nuli!

                    Nakon obuke rasporedjena sam u cetu sa ogromnim voznim parkom gdje  su najvazniji poslovi bili mjerenje ulja u vozilima i ciscenje kruga sa metlom sirokom dva metra. Guram ja onu metlu i doslovce drecim. Tri godine sam potpisala da cu biti u americkoj vojsci!!!

                    - Sudbina se opet poigravala sa tobom, pripremala ti je teren za veca iskusenja?

                    - Stvarno jeste. Preko noci nadjoh se gdje ni sanjala nisam - Kuvajt, Irak, Feluza. U januaru 2003. moj bataljon je otisao za Kuvajt na sest mjeseci, ali zavrsismo u Iraku na Feluzi, gdje smo nakon marinaca bili prvi koji su u martu te godine stigli u Irak. Moja jedinica nije ucestvovala u direktnoj borbi iako smo stalno bili pod punom ratnom opremom i borbeno spremni jer smo bili  obavjestavani o planiranim diverzantskim akcijama protiv nas. Poslije prvih inicijalnih borbi mi smo dolazili i preuzimali samo napusten prostor. Moja ceta je radila na zeljeznici u Feluzi gdje smo utovaral i istovarali kamione i vojnu opremu.

 

                    - Isplati li se biti u americkoj vojsci?

                    - U Americi mladi pristupaju vojsci, jer vojska otplacuje kredit za skolovanje ili placa nastavak skolovanja. Ugovor se potpisuje svake tri do sest godina,  zavisno od zvanja. Sto je trening specijalizovaniji to je i ugovor duzi. Kada sam se vratila iz Iraka, radila sam kao osobna sekretarica pri vrhovnoj komandi bataljona, pa sam bolje upoznala kako kompletna struktura funkcionira. Uglavnom, kao i u svakoj vojsci, sto je cin veci, ljudi su normalniji i vise placeni. Obicna vojska, medjutim, prihvata se poziva zbog redovnih primanja, zagarantovanog radnog mjesta i kako rekoh, zbog skolovanja i drugih  beneficija kao sto su stambeno, socijalno i zdravstveno osiguranje. U americkoj vojsci je isto kao i u socijalizmu  vojska placa sve, od bonova za topli obrok do smjestaja. Vojna obitelj ima dobar zivot ali sam vojnik nikada nije kuci!

                    - Kako se okoncao tvoj ugovor?

                    - Dok smo sluzili u Iraku, otkrila sam da plavuse ne vole klimu u kojoj svakodnevna temperatura prelazi preko 50 stepeni Celzijusa. Naime, pred kraj nase rotacije, za 14 dana, imala sam sest puta napade suncanice. Po povratku sam upucena na vojno-medicinsku komisiju, gdje su odlucili da radi toga nisam vise vojno sposobna. To je za  mene bio ogroman sok. U mojoj klasi sam bila medju prvih pet. Sa oruzjem sam baratala bolje nego drugi, na kvalifikacijama od 40 ispaljenih metaka pogadjam 34 do 36 meta udaljenih od 75 do 300 metara; na fizickim vjezbama, za dvije minute pravim oko 50 sklekova, preko 70 trbusnjaka; moj prosjek za fizicko bio je 85-90 posto. Imala sam maksimum poena u civilnoj i vojnoj naobrazbi, pa sam nakon samo dvije godine promovirana u cin narednika - Sergeant. Za promociju mi je trebalo 300 a ja sam imala 700 poena da bi mi na kraju rekli da nisam vojno sposobna. Pa ako ja nisam vojno sposobna, ko jeste? Ali, razduzim se bez beneficija i sa svim vojnim priznanjima.

                    - Sta sada radis?

                    - Sada sam civilni prevodilac za americke vojnike KFOR-ovih  trupa na Kosovu. Izgleda da ja ne mogu bez nase nam bivse Juge.(Citaoce ovdje upucujemo da zamisle nasmijano lice).

                    - Gdje su tvoji?

                    - Majka Jelena i sestra Tanja su na Floridi, u gradu Sarasota. Otac Mato je u Hrvatskoj. Roditelji su se razveli kada sam bila mala.Majka je dosla kod nas prije tri godine, a sestra pred kraj 1998. Tanja radi kao administrator u jednoj osiguravajucoj kompaniji, a mama, kao bivsa medicinska sestra kod zubara Hame Hodzica, njeguje jednu staricu.

                    - Sve u svemu, odakle ja krenuh i kuda sve proletih, sada sam zadovoljna. Korijeni su pusteni, financijska egzistencija je stabilna i vise se ne mora raditi bilo sta da se prezivi, sada se vec moze i birati! Bilo bi mi draze da nisam morala ovoliko “putovati” svijetom ali, sta je tu je - ja i moja sudbina idemo zajedno, dalje. Kada okoncam sa ovim poslom, nastojati cu da opet odem raditi negdje van Amerike, ili cu tamo pronaci kakav miran drzavni posao i upisati magisterij. Moje planirano skolovanje jos nije gotovo.

 

                    U medjuvremenu, niko se od nas tri nije stigao “vezati”  pa se izmedju sebe salimo da u nasoj kuci zive tri slobodne cure za udaju!

                   - Moze li to, kao reklama, da ide u “Nase novine”?

                   Sa one strane daleke zice razlegao se smijeh.

                   - Moze, moze! Ali prvo moramo Jelu udati,pa onda dalje sta vec bude.

             

 

 

 

          

              

                                

              

Napisao: MIRKO JELEC

e-mail: jelec@telus.net

 

 

                                    www.tipura.com // Nase novine 2006