Dobojlije u dijaspori:  Vildan Jahjefendic, Toronto - Kanada

 

 

 

                                   BOSANAC  KANADSKI POLICAJAC

 

- Mirkane, Mirkane! Sta cemo sad s tobom? – ton prisnosti bosanske policije u Seslijama kod Doboja ima samo jedno znacenje – pripremi novcanik.

                     - Koliko je Mirkan “gario” – pita ovaj sa blokom u ruci onog sa radarom.

                     - Sedamdeset.

                     - E ogranicenje je pedeset! – kobajagi se uozbiljio da bi bio jos autoritativniji i stroziji. – Morate platiti kaznu: 20 maraka!

                     Desilo mi se to na pedesetom kilometru susreta sa domovinom. Sta ces, valja postovati zakon, platiti globu. Supruga se smije, dodaje novcanik, zadovoljna obistinjenom slutnjom. Jos od Bosanskog Broda upozorava na smanjenje brzine, sto je nakon izvanrednog auto-puta kroz Hrvatsku tesko prilagodljivo. A onda bivsi  drug “plavi”, danas gospodin policajac sa otegnutim podozrenskim akcentom pita:

                     - Mirkane, treba li potvrda?

                      Welcome to Bosnia! Dobro dosli u drzavu bez kicme sa korumpiranom policijom bez karaktera koja kaznjava po nagodbi i bez potvrde, za svoj dzep i licni interes. Nigdje na svijetu “stranca”  nece u toku  dvije sedmice zaustaviti osam puta i naplatiti globu triput sa pitanjem:”Treba li racun?” U Doboju tvrde da je policija “ociscena” od ratnih profitera, kadrova “po ratnoj zasluzi” i kriminalaca,  sada su to poznavaoci posla, skolovani profesionalci…Tugo moja. Welcome to Bosnia, zemlju mita i korupcije, drzavu koja ne funkcionise, u kojoj je lopovluk na svakom koraku a koja ima najvise policajaca po glavi stanovnika u Evropi!

 

                                                      ***

 

                       Preko sedam gora i mora, u jednom drugom svijetu biti policajac je cast i ponos, dostojanstvo i - dobra zarada. Za pokusaj potkupljivanja hapse, pijane za volanom vode u zatvor. Naravno, na Zapadu ima itekako kriminala, ali policija je nepotkupljiva, stub je drzave i nije instrument politike i politicara.U policiji ne moze biti svako. Zato je poruka iz Toronta bila veoma prijatno iznenadjenje:

                       - Polozio sam sve ispite, primljen sam u policiju!

                       Vildan Jahjefendic je u svom predjasnjem zivotu bio skloniji peru i pisanju, nego patroliranju i uniformi koju oblaci u 48 godini! Vjerovatno je “najstariji” kadet koga je kanadska policija ikad imala, sto ponajbolje govori  kako je nas Dobojlija u izuzetno dobroj psiho-fizickoj kondiciji.

                         -Nije bilo lako. Znate, imao sa 24 kada sam ravno prije 24 godine bio u vojsci. Sada ponovo postrojavanje, disciplina, vjezbe i ucenje. Postao sam kadet pod stare dane, a 4. maja ove godine dobio sam znacku na kojoj pise “police officer”. Ulozio sam puno truda da to postignem. Bog dragi sve vidi i sve vraca!

                          Vildan, koga kolege zovu Vili, je prvi policajac u Torontu, a vjerovatno i u Kanadi, koji je porijeklom iz Bosne i Hercegovine.

                        -Moram malo da se nasalim sa svojim porijeklom. Kada sam primao policijski bedz o meni je receno dosta lijepog (bas im hvala!), a izmedju ostalog da razumijem slovenacki i makedonski a da govorim engleski, bosanski, hrvatski i srpski. Oni sto su prisustvovali paradi mora da su pomislili: “Brale, sto ovaj govori jezike!” E sad moram mojoj listi jos pridodati i crnogorski! Rodjeni “cop” za balkanska pitanja!

 

Vildan i Dalvin – tata i sin nakon svecanosti zavrsetka policijske akademije

 

                         - Kada si stigao u Kanadu?

                         - U Kanadu sam dosao 13. septembra 1993. zajedno sa roditeljima. S njima zivim citav svoj vijek. Mati je, nazalost,  pretrpjela udar u avgustu 2004., nepokretna je, a moj stari Azim je na duznosti 24 sata, punih sedam dana. Stvarno mu se divim, jer sa 72 godine ima vise energije nego ja. Zivimo zajedno u jednoj kuci, s mojim najboljim drugom, cukanom Silverom, a imamo i dvije macke. Roditelji nisu radili u Kanadi, dobili su pomoc odmah po dolasku. I stvarno moram naglasiti da je Kanada fenomenalna drzava. Od prvog trenutka osjecao sam se kao kod svoje kuce, nikada kao stranac. Nikada nisam imao problema u vezi mog porijekla. Inace, u ovoj zemlji je i moj brat Sulejman, zvali smo ga Luki, a ovdje je Luke. On je u kanadskoj vojsci u Edmontonu, u provinciji Alberta. Luki je ponos Jahjefendica, postao je kanadski vojnik u 2000-oj. Bio je u misijama u Bosni (2003.) i Avganistanu (2004/2005.)…

 

Vildanov brat Luki u Avganistanu 2004.

 

                         - Pomenuo si da je 2006. tvoja sretna godina?

                         - Ako ima neke simbolike u brojevima, tako je. Planina Cincar kod Livna (odakle su moji porijeklom) a koju sam osvojio 29. maja 1982. je upravo toliko visoka, a i najvisi je vrh na kome sam ikada bio. Eto, u ovoj godini krecem u novu zivotnu avanturu, postao sam nakon mnogo truda i napora policajac. To mi je bila zelja otkako sam dosao ovamo, kada sam vidio kako su predusretljivi i ljubazni. Radio sam svasta, a najduze sam bio nastavnik-asistent sa hendikepiranom djecom. Inace, pripreme za ulazak u policiju trajale su od 2003-ce. Prvo sam zavrsio program i polozio devet ispita, uslijedila su dva duga intervjua, dva psiholoska testa, tri mjeseca policijskog drila. U skoli Ontario Police College bio sam “najzreliji” medju 416 kadeta. Tamo sam dobio upalu pluca, ali sam sve prebrodio i izdrzao, snagom svoje volje i snagom molitve. Cesto kazem, moliti se Bogu je vaznije nego disati!

 

      

                          U Vildanovom drugom, tj. prvom zivotu u Doboju takodje je mnogo zanimljivih datuma koji opisuju njegovu ponekad kontroverznu, ali prije svega postenu osobu, koju zivot, nazalost, nije mazio.

                         - Valjda ce me se Dobojlije sjetiti po dobru. Rodio sam se 1958. Pohadjao sam Osnovnu skolu “Narodni heroji”. Ovo je ziva istina: kada sam bio drugi razred bilo mi je ponudjeno da predjem u cetvrti! Ali ja nisam mogao, jer je moja uciteljica Olga Popovic navijala za moj klub, za “Partizan’, a nisam htio kod druge uciteljica “zvjezdasa”. Bio sam jedinac sve do 1977. kada sam dobio brata. Bio sam jako ljubomoran u pocetku, a kasnije sam svog bratu pazio kao svoje dijete. Luki je 18 i po godina mladji od mene!  Kada sam zavrsio gimnaziju, upisao sam Pravni fakultet u Sarajevu. Vratio sam se u Doboj poslije mjesec dana – toliko me je nostalgija ubijala. Srecom, te iste godine otvoreno je odjeljenje Pravnog fakulteta u Doboju. Studij prava sam zavrsio drugi u prvoj generaciji iz Doboja, ali sa najboljim prosjekom ocjena. Poslije sam se zaposlio u cuvenom “Bosnaprevozu” gdje je vozac direktora imao vecu platu od pravnika, dok nije doslo do strajka 1987…

                         Moja najveza ljubav je novinarstvo. Pisao sam po svim mogucim novinama bivse Jugoslavije, ali u rubrici citalaca, dok sam kao profesionalac bio na Radio-Doboju, u “Glasu komuna” i “Slobodnom Reporteru”… I dan-danas se sjecam  svog pocetka 27. maja 1980. u emisiji za mlade “Poplit” kada sam intervjuisao Vladu Lujica, kajakasa “Vala”. Iz mog novinarskog vremena (ako tako mogu reci), posebno izdvajam  meni drage licnosti: Pavla Stanisica, Savu Petrovica, pokojnog Dobrivoja Sesliju ( koji mi je toliko pomogao u Beogradu, kada sam dosao kao izbjeglica u avgustu 1993.), genijalnog Stipu Kljajica s kojim sam igrao sah do zore, pa Ratka Karabatkovica i autora ovog clanka, Mirka Jeleca, ako nije neskromno da hvalim. Kao sportski novinar intervjuisao sam skoro sve tadasnje aktivne sportiste, a najdrazi su mi bili sa rukometasima “Sloge” Nijazom Halvadzijom i Farukom Helicem, te kajakasima “Vala” Aleksandrom Lalicem, Ivicom Juriljem i Aleksandrom Djuricem.

                     -U tom periodu desila ti se i porodicna tragedija.

                     - Ozenio sam se u 30-toj godini, sina dobio u 31-voj, a udovac sam postao u 32-goj. Zivot me zaista nije mazio. Nikada se vise nisam ozenio, a uz pomoc roditelja uspio sam othraniti dijete i to mi je valjda najveci uspjeh u zivotu! Sin ima 17 godina. Zove se Dalvin (anagramirao sam moje ime Vildan u njegovo Dalvin). Super je momak, svira bubnjeve!

 

   

                     - Jos puno neobicnih stvari krije se u tvojoj biografskoj riznici. Pored novinarstva, tu je sport, muzika i neobicne dogodovstine.              

                     - Juna 1980. Bosna nadosla kao nikad, a ja kobajagi kajakas u drustvu sa pravim veslacima “Vala”. Prevrnuo sam se u nabujalu rijeku i da ne bi Zeljka Maksimovica – ko zna sta bi bilo… Dobojlije vjerovatno to ne znaju a takodje spada u moju “riznicu” neobicnog. Tacno prije 20 godina, od 21. do 27. jula 1986. pjesacio sam sa tri druga od Doboja do Beograda, do Kuce Cvijeca. E to je bilo nesto! Takav napor ne da se opisati. Jedva sam izdrzao, morao sam pomoc traziti u ambulantama, a da ne bi “Vlahova” i dodatne energije ne bih stigao na vrijeme. Sportom sam se bavio od malih nogu, doduse, ne bas uspjesno. Pokusao sam sve: fudbal, kosarku, rukomet, sah ( tu sam barem bio drugi na prvenstvu grada za omladince). U svakom slucaju, nastupao sam za nas sahovski klub “Braslav Rabar”, pa pionire i juniore “Zeljeznicara” i “Sloge”. U posebno dragoj uspomeni ostali su mi turniri kafica u malom nogometu na poligonu u cast Prvog maja. Branio sam najcesce za kafic “Monca”. Mozda posljednji susret u malom nogometu u istoriji prijeratnog Doboja igran je na poligonu Gimnazije 26. aprila 1992. Bio sam vrlo “skroman” i postavio sebe na gol selekcije “Glasa komuna” protiv “Zeljeznicara”. Izgubili smo u toj revijalnoj utakmici sa 5:4. Muzika je takodje moja posebna ljubav. Pomalo sam svirao harmoniku i bubnjeve. Zamislite, jednom sam bio i na televiziji, u emisiji “Znanje-imanje” zajedno sa mojim kumom Zdenkom Filipjakom, harmonikasem Samirom Preldzicem i basistom Mirsadom Hasukicem, reprezentovali smo KUD “Usora…

                  Eto, to je dio moje proslosti i mojih uspomena kojima pronalazim dusevnu hranu na Internetu, na Tipurinoj web-stranici, gdje sam redovni posjetilac. Sada sam pred novim izazovima. Sto se policije tice – tezak i odgovoran posao, drugaciji no sto sam zamisljao. Barem cu uci u istoriju kao prvi Bosanac, policijski oficir u Torontu. Valjda to ne trebam  kazati, uvijek mi je drago kada sretnem nekog naseg zemljaka u mom patrolnom reviru. Svi se prijatno iznenade a nas kontakt je uz svu srdacnost na profesionalnom nivou: druzba je druzba, a sluzba je sluzba!

 

 

 

                                                          ***

 

                 Back to Bosnia. Ne znam da li je prica o nivou korumpiranosti, o be-ha drotovskoj logici “daj sta das” istinita, ali jedan od starih Dobojlija koji mi je to ispricao tvrdi da jest. Nakon zaustavljanja u Starom Gradu i zanovijetanja policijske patrole oko ispravnosti vozila i celavih guma, iznervirani vozac je vidio da to vodi ka globi pa je upitao:

               - Gospodine, pa ljudi smo, mozemo li da se dogovorimo?

                Policajac je to pitanje i ocekivao, spremno odgovorivsi:

               - Moze, moze! Plati nama dvojici dorucak!

               Umjesto da se odmah masi za novcanik, vozac je presao preko ulice i u obliznjoj radnji kupio - dva bureka!

 

 

 

P.S. Upravo kada je ovaj zapis okoncan, u novinama je objavljena vijest:

Na putevima u Bosni i Hercegovini od 7. avgusta 2006. pocinje se primjenjivati novi zakon o osnovama bezbjednosti saobracaja kojim su predvidjene ostrije kazne za odredjene vrste prekrsaja. Za razliku od dosadasnje prakse, policija vise nece moci da naplati novcanu kaznu na licu mjesta, vec ce ona biti naplacivana putem prekrsajnog naloga. Policajac ce u nalogu navesti vrstu prekrsaja i iznos kazne, te ga predati vozacu koji ce u roku od osam dana morati da plati tu kaznu.

 

                                  

                                       Napisao: MIRKO JELEC

                                       e-mail: jelec@telus.net

 

 

                                www.tipura.com // Nase novine 2006